Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 462 0

Sanal Ortamda Efsanevi Tablolar Oluşturun (GauGAN)

Sanal Dünya’nın gelişimi beraberinde bir çok şeyi yapay zekanın yapabilmesine imkan sağlayan yenilikleri de getirdi. Artık insandan başka bir varlığın yapamayacağına kanaat getirdiğimiz şeyler de değişmeye başladı.


Yapay zeka neleri yapabilir? veya ne ölçüde gelişebilir? gibi soruların cevapları zaman içerisinde bizi fazlasıyla hayrete düşürecek gibi gözüküyor. Bu noktada Nvidia‘nın sunduğu yeni bir yazılım çığır açacak türden.

GauGAN şirketin henüz deneme aşamasında olan yenilikçi bir ürünü. Uygulama çok basit bir arayüze sahip, aynı anda ekranda 2 bölümü gözüküyor ve sol tarafta paint düzeyinde görebileceğimiz ve sağ tarafta ise bu çizimlerin realistik tablolara dönüştüğü arayüzü var. Alt kısımda her renk kodu farklı bir objeyi temsil ediyor. Örneğin kırmızı seçimi alırsanız bir dağ yapmak için çizime başlayabilirsiniz. Sol ekranda yapılacak basit bir hareket sağ ekranda realistik bir dağ oluşmasını sağlıyor.

GauGAN Ekran Görüntüsü

Bu noktada şu soru akıllara gelebilir; “Her zaman aynı objeyi mi ekliyor?” Tabi ki hayır. Ortam şartlarına göre eklediğiniz objenin ışıklandırması, rengi ve hatta görüntüsü bile tamamen değişiyor. Kapalı bir havada görünen obje ile karlı bir günde görünen obje birbirinden tamamen farklı.

Peki GauGAN yazılımı bunu nasıl yapıyor? Nvidia geliştiricilerinin söylemine göre yazılımın sahip olduğu yapay zeka milyonlarca tablo taraması yaptıktan sonra elde ettiği veriler ışığında bu tabloları oluşturuyor.

Peki bu yazılım ne işe yarayacak? Özellikle oyun geliştiriciler ve 3 boyutlu tasarım yapan max benzeri program kullanıcıları kendileri için benzersiz arkaplanlar oluşturabilecek ve bunları projelerinde kullanabilecekler.

Yazılım şimdilik sadece görselleri ve videoları ile biliniyor. Henüz yayınlanmış bir versiyonu yok. Umarız ilerleyen günlerde bu güzel teknoloji herkes için kullanılabilir bir versiyonla bizlerle buluşur.

GauGAN ön tanıtım videosunu buradan bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar