Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Yazılım 637 0

Popüler Programlama Dilleri

 

Hızlı bir gelişim süreci içinde bulunan teknoloji ile birlikte ciddi bir yazılım ihtiyacı doğmaktadır. Bu ihtiyaç kullandığımız akıllı telefonlardan otomobillere, günlük ve çalışma hayatımızın pek çok alanında farklılık gösteren alanda yazılım ihtiyacı doğmaktadır. Bu ihtiyaçları en ideal şekilde karşılayabilecek yeteneklere ve özelliklere sahip olan yazılımlara gereksinim duyulmaktadır ve bu yazılımlar çeşitli programlama dilleri kullanılarak geliştirilir ve kullanıma uygun hale getirilirler.


 

Python Programlama Dili ve kullanım Alanları

Etkileşimli, yorumlamalı, modüler, nesne yönelimli yüksek seviyeli bir programlama dili olan Pyhton , girintilere dayalı olan basit söz dizimi, dilin öğrenilebilmesi ve akılda kalmasını kolaylaştırıcı bir yapıya sahiptir. Bu özelliği de Pyhton programlama diline söz diziminin detayları ile vakit kaybedilmeden programlama yapılmaya başlanabilen bir dil olma niteliği kazandırmaktadır.

 

Python programlama dilinin sahip olduğu modüler yapı, sınıf dizgesini ve her türlü veri alanı girişlerini destekler bir özellik barındırmaktadır. Python programlama dili Unix, Amiga, Linux, Symbian ve Mac gibi neredeyse her türlü platformda çalışabilmektedir. Bu programlama dili, ağ programlama, kullanıcı ara birimi programlama, veri tabanı yazılımı programlama, sistem programlama ve uygulama yazılımları gibi çok çeşitlilik gösteren alanda yazılım geliştirmede kullanılabilir niteliktedir. Büyük nitelikteki yazılımların sür’atli bir biçimde prototiplerinin geliştirilmesi ve denenmesinin gerekli olduğu durumlarda da C veya C++ gibi programlama dillerine tercih edilmektedir.

 

C# Programlama Dili ve Kullanım Alanları

Konuşma dilinde si şarp şeklinde telaffuz edilen C# programlama dili Microsoft tarafından geliştirilmiş olan yeni nesil bir dil olup .NET Teknolojisi için geliştirilmiş dillerden biri olma özelliğine sahiptir. C# her ne kadar Microsoft tarafından geliştirilmiş bir dil olsa da ISO ve ECMA standartları altına alınmış olan bir programlama dili olarak karşımıza çıkmaktadır. C programlama dilinde bir tam sayı değişkeni 1 arttırmak amacıyla ++ son eki kullanılmaktadır.

 

C++ dili adını, C programlama dili ile nesneye yönelimli nitelikte programlama geliştirebilmek için eklentiler alır. Benzer biçimde C++ programlama diline yeni eklentiler uygulanarak bir adım daha ileri aşamaya taşınmış ve tamamıyla nesneye yönelik tasarlanmış olan C# dilinin adlandırılmasında, + karakterlerinin birbirlerine yakınlaşmış olan durumu ve bir melodi anahtarı olma özelliğine sahip olan C# Majo kullanımı gerçekleştirilmiştir.

 

           C# programlama dili başta nesne yönelimi nitelikteki programlama kavramının geliştirilmesine katkı sağlayıcı olan en aktif programlama dilleri arasında yerini almaktadır. C# programlama dilinin, NET platformunun ana dili olduğu bazı kesimler tarafından kabul görmektedir. NET orta seviyeli programlama dillerinden biri olan C# hem makine diline hem de insan algısına eşit olan bir seviyede bulunmaktadır. Orta ifadesi dilin gücünü belirtmek amacıyla değil makine dili ile günlük konuşma diline mesafesini belirtmektedir. C# programlama dili, genel amaçlı, modern, basit ve nesneye yönelik programlama dili olarak geliştirilmiştir.

 

Bu programlama dili gömülü sistemler ve sunucular için geliştirilmiştir. C# dili en basit işlevselli fonksiyondan işletim sistemini kullanan en detaylı olanına kadar kapsamı içine almaktadır. İşlemci ve hafıza gereksinimleri ile uyumlu olmak üzere geliştirilmiş olan C# programlama dile bu duruma rağmen performans yönünden C yada Assembly dili ile rekabet etmek amacıyla ortaya çıkarılmamıştır. C# programlama dili Sanal makineye dayalı diller arasında bulunmakta olup bu programlama dili direkt yerleşik koda derleyen dillere kıyasla daha yavaştır.

 

C++ Programlama Dili ve Kullanım Alanları

C++programlama dili, C dilinden geliştirilerek ortaya çıkarılmış bir dil olma özelliğine sahiptir. Algoritma gelişiminde çoğunlukla kullanıla ilk programlama dili olan C++ , orta seviyeli diller kategorisinde bulunmaktadır. Programlama dilleri kullanım alanlarına göre kategorilere ayrılmaktadır. C++ programlama dili sistem programlama kategorisinde bulunmaktadır. C++ dili kullanarak program geliştirebilmek için Visual studio ya da DEVC++ derleyicileri kullanılabilmektedir.

 

C dili esnek ve güçlü bir programlama dili olma özelliğine sahiptir. Günümüzde hayata geçirilen pek çok projenin geliştirilmesinde C programlama dili kullanılmıştır. Ancak bu dil kullanılarak geliştirilen projelerin boyutu belli bir noktayı aştıktan sonra C programlama dili ile geliştirilen projelerin kontrolünü sağlamak, derlemek ve hataları yakalayabilmek gibi durumlar oldukça zor bir işlem haline gelmektedir. 1990 yılından itibaren C++ programlama dili gelişimini tamamlamıştır.

 

C dilinde mevcut olan tüm nitelikler C++ dilinde de geçerli olmaktadır ve bu dilin tek farkı biraz daha gelişmiş bir yapıya sahip olmasıdır. C++ programlama dilinin en önemli özellikleri nesneye yönelik olmasıdır. Bu sebepten ötürü çok çeşitlilik, sınıflar ve katılım bu dilin niteliğini oluşturmaktadır. Haberleşme programları, veri tabanları, grafik programları, oyunları C++ programlama diliyle geliştirilebilir programlar arasında yer almaktadır.

 

C Programlama Dili ve Kullanım Alanları

1970’li yılların başında UNIX işletim sistemi için geliştirilmiş bir programlama dili olma özelliğine sahip olan C dili, günümüzde hemen hemen bütün işletim sistemlerinin geliştirilmesinde kullanılan ve aynı zamanda dünya çapında en çok kullanılan sistem programlama dili olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca çeşitli uygulama programlarının geliştirilmesinde de oldukça sık kullanılan bir programlama dilidir. Oldukça minimal bir dil olma özelliğine sahip olan C programlama dili çoğu programlama dilinden daha düşük bir düzeydedir.

 

Java Programlama Dili ve Kullanım Alanları

James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış bir programlama dili olan Java nesneye yönelik, açık kodlu, zeminden bağımsız, çok işlevselliği olan, yüksek verimliliği bulunan, yüksek seviye ve adım adım işletilen bir yapıya sahiptir. 1995 yılında Sun Microsystems’in çekirdek bileşeni olarak piyasaya sürülmüş olan bir programlama dilidir. Java programlama dili piyasaya ilk çıktığı dönemlerde genellikle küçük cihazlarda kullanılmak amacıyla geliştirilmiş olan ortak bir düzlem dili olarak düşünülmüştür. Fakat düzlem bağımsızlığı özelliğine sahip olan Java dili tek biçim kütüphane desteği C ve C++ dillerine kıyasla daha üstün bir özelliğe ve güvenli bir yazılım geliştirme ve işleme ortamı sağladığından neredeyse her yerde kullanılmaya başlanmış dil dil olarak karşımıza çıkar.

 

Günümüzde çoğunlukla kurumsal alanlarda ve mobil cihazlarda çokça kullanılan Java özellikle de J2SE 1.4 ve 5 sürümü ile masa üstü uygulamaların üzerinde çok yaygın bir hale gelmektedir. Bir Java yazılımının geliştirilmesi şu şekilde gerçekleştirilmektedir; Yazılımcı Java kodunu yazma işlemini gerçekleştirir. Yazılmış olan bu kod Java derleyicisi aracılığı ile derlenir. Bu derleme neticesinde “bytecode” olarak adlandırılan bir çeşit sanal makine kodu geliştirilmiş olur. Düzlem bağımsızlığını sağlayan ortaya çıkmış olan bu bytecode’ dur.

 

Bunun sebebi bir kez bytecode meydana getirildikten sonra yazılım sanal makine içermekte ola bütün işletim sistemleri üzerinde çalışabilme yeteneğine sahiptir. Söz konusu bytecode Java sanal Makinesi tarafından çalıştırılır. Ortaya çıkan mevcut aşama, her bir bytecode komutunun her birinin tek tek yorumlanması ile gerçekleştirilebileceği gibi anında derleme yapılarak da gerçekleştirilebilir bir yapıya sahiptir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar