Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Wordpress 602 2

WordPress Tema Eklenti Türkçeleştirme

Yeni yapılan tema ve eklentilerde dikkat ederiz bazen Türkçe dil desteği olurken bazen ise olmayabiliyor ama tema ve eklenti yapımcıları artık yaptıkları çalışmalarında .po uzantılı dosyaların geldiğini görür olduk bu .po uzantılı dosyalarda kullandığımız tema yada eklentinin içinde geçen terimler bulunur eğer yapılması gerekenleri bilirseniz sizde eklenti Türkçeleştirme yada tema Türkçeleştirme pek zor değil.


Pek zor değil dememin nedeni kullandığımız program PoEdit ile bize kolaylık sağlarken bir dezavantajı da var çevirisini yaptığımız eklenti yada temada gerçekten fazla terim varsa bu biraz sıkıcı bir durum oluşturmakla kalmayıp zamanımızı da alıcaktır.

PoEdit programının aslında çeviri önerileri var ama ücretsiz sürümünde bu çeviri önerileri 10 ile sınırlandırılmış.Eğer paraya kıyıp full sürümünü alırsanız gerçekten çeviri konusunda bizlere çok yardımcı oluyor.

Ama benim yapmayı tercih ettiğim bir yöntemi anlatayım Google’ın çevirmen araç setini kullanıyorum linkten ulaşabilirsiniz .po uzantılı dosyaları çevirme imkanı sunuyor bizlere çevirme sonucunda pek sağlıklı olduğunu söyleyemem ama terimler gerçekten çok fazla ise devrik cümlelerde olsa bir çeviri var sonra bize kalan sadece mantık çerçevesi içinde çevirileri düzenlemek.

.PO uzantılı dosyamızı sol taraf da gözüken kırmızı renkteki yükle butonuna tıklayıp yukarıda gözüken sekmeyi açabiliriz oradan ise dosyamızı seçip çevrilmesini istediğimiz dili seçiyor ve ileri diyoruz daha sonra bize ücretli profesyonel çevrilmesini ister miyiz diye bir pencere geliyor burayı geçiyoruz ve alttaki pencereye geri dönüyoruz yenileyebiliriz pencereyi oraya upload ettiğimiz dil dosyamıza giriyoruz ve tamamlandı diyoruz ve indiriyoruz.

Niye böyle yapmayı tercih ettiğimi söyleyim bu şekilde yaptığımda .PO uzantılı dosyadaki terimlerin Türkçe karşılıklarının hepsi çevrilmiş oluyor sadece bize kalan düzenlemek kalıyor öbür türlü daha uğraştırıcı olduğunu düşünüyorum.

İnen dosyayı PoEdit Programında Açıyoruz.

Poedit İndir

Çeviriyi düzenle deyip indirdiğimiz dosyayı açıyoruz.

Açtıktan sonra bize düzenlemesi kalıyor.

Yeni bir dosya oluşturuyorsanız Türkçe karakter kodlarını eklemelisiniz.

Program bize yaptığımız hataları gösteriyor bu sayede hatalı bir işlemde yapmamızın önüne geçiyor.

Kaydederken ise eklenti yada tema adı , temaadı-tr_TR.mo olarak kaydettim langs yada language klasörünün içine atıyoruz bu klasör tema dosyaların yada eklenti dosyaların içinde olur genellikle.

 

“WordPress Tema Eklenti Türkçeleştirme” üzerine 2 yorum

 1. TUBA dedi ki:

  Merhaba
  Benim merak ettiğim, otomatik çeviri eklentisi kullanarak otomatik çeviri yapmasını istiyorum fakat bu zamana kadar oluşturmuş olduğum sayfalarımın adreslerinin sonuna .tr eklenerek güncellemesinden dolayı 404 hatası alır mıyım ?
  seyahat blogumda mevcut sayfalarımın adreslerini aynı şekilde bırakabileceğim (sonuna .tr eklemeden) , çeviri yaptığım sayfalarımın adreslerinin (.en .es, .fr gibi) olabildiği bir Otomatik çeviri eklentisi önerebilir misiniz ?

  Teşekkürler.

  1. ArifEmre dedi ki:

   https://wordpress.org/plugins/qtranslate-x/ sizin için bu eklentiyi önerebilirim eklenti sayfasını inceledikten sonra aklınıza takılan sorular olursa seve seve cevaplarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar