Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 967 0

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Muhtemelen normal, sıradan insanların YouTube üzerinden para kazandıklarını duymuş ve “bunu ben de yapabilirim” diye içinizden geçirmişsinizdir. Bir anda binlerce dolar kazanmak pek gerçekçi olmasa bile eğer sağlam bir takipçi temeli edinebilirseniz hızlıca para kazanmaya başlayabilirsiniz. Şimdi tek yapmanız gereken sizin için hazırladığımız rehberimizi adım adım takip etmeniz.


Bir hesap açın.

1. Bir YouTube kanalı açın.

Sizin kanalınız size özel olarak YouTube üzerinde görünecektir. Her YouTube hesabına bir kanal bağlıdır. YouTube hesabınız sizin Google hesabınızla aynıdır. Bir Google hesabınızın olması sizin Google’ın sunduğu diğer hizmetlere de erişmenizi sağlar (Gmail, Drive vb.).

 • Öncelikle bir hesap oluşturun veya zaten hazırda bulunan hesabınızı kullanın. YouTube kanalınıza gelişmiş ayarlar seçeneklerini kullanarak bazı anahtar kelimeler de ekleyebilirsiniz. Anahtar kelimelerinizin sizin ürettiğiniz içerik ile bağlantılı olmasına dikkat ediniz.
 • Kullanıcı adınız bir anda sizin düşmanınız olabilir. Bunun için kullanıcı adı seçerken dikkatli olmalısınız. Örneğin kısa olması kolay hatırlanmasına sebep olur. Orjinal bir isim kullanmanız akılda kalıcılığınızı artıracaktır. Halihazırda bulunan hesabınız için ise Google+ hesabınızı düzenleyerek kullanıcı adınızı değiştirebilirsiniz.
İçerik oluşturun ve yükleyin.

2. İçerik Oluşturun.

Yüksek çözünürlüklü içerikler yüklemeye çalışın. İçeriklerinizin konusuna göre video uzunluğunu veya kısalığını kendiniz ayarlayabilirsiniz. Özellikle belirli aralıklarla video yüklemeniz yararınıza olacaktır. Uzun süre video yayınlamamak takipçilerinizin sayısını azaltacaktır.

 • İlk başta müthiş bir içeriğiniz olmasa bile paniğe kapılmayın. Olduğu gibi bırakabilirsiniz. Daha çok pratik sizi en iyiye ulaştıracaktır. Sadece yüklediğiniz her videonun bir öncekinden biraz daha iyi olmasına dikkat edin. Zamanla en iyi videolara kendiniz ulaşacaksınız.
 • Videolarınızı yüklerken zamanla daha iyi kameralar kullanın. Aynı şekilde daha iyi video düzenleme programları, daha iyi mikrofonlar kullanmaya başlayın. Kamera çekimleri için bir tripod kullanabilirsiniz veya bir arkadaşınızdan yardım istemeyi de deneyebilirsiniz.
 • Düzenli olarak video yüklemeniz belirli bir kitleye hitap etmenizi sağlayacaktır. İnsanlar daha çok düzenli video yüklenen kanallara üye olma eğilimindedir.
 • Göz alıcı bir video başlığı seçin ve etiketleriniz içerik ile ilgili olsun. Bu sayede insanlar YouTube aramalarında size rahatça ulaşabilirler.
İzleyici ve takipçi kazanmayı deneyin.

3. Bir takipçi kitlesi edinin.

Takipçi kazanmak sizin para kazanmanız için anahtar rol oynamaktadır. Videolarınızdaki reklamları izleyecek bir kitlenizin olması gerekiyor. Takipçi kitlesi oluşturmak için ne yazık ki bir sihirli formül yok. Olabildiğince özgün ve kaliteli içerik üretmeye çalışın, takipçiler çoğalacaktır.

 • İnsanlara kancayı takacak içerikler hazırlayın. Videolarınızı Twitter ve Facebook üzerinden de gönderin. Daha çok insanla paylaşın.
 • Yorumlara cevap vererek takipçileriniz ile iletişim kurun. Yorumlara ve sorulara yönelik ani videolar yayınlayın. Daha çok iletişim daha çok insan getirecektir.
Para kazanmayı etkinleştirin.

4. Videolarınızı ” para “sallaştırın.

Videolarınızdan para kazanmaya başlamak için parasallaştırma seçeneğini aktif etmeniz gerekmektedir. Bu, YouTube’a videolarınıza reklam yerleştirmesi için izin verdiğinizi gösterir. Ayrıca bu seçenek ile videolarınızda herhangi bir telif hakkı içeren içerik olmadığını kabul ettiğiniz anlamına da gelmektedir.

 • www.youtube.com bağlantısına gidip “Kanalım” üzerine tıklayın.
 • Video yöneticisi bağlantısına tıklayın.
 • Kanala tıklayın ve daha sonra reklamlar ile parasallaştırmaya (Monetization) tıklayın.
Reklam yerleştirilecek videolarınızı seçin.

5. Gereksinimleri karşılayın.

Bunun için öncelikle geçmiş 12 ayda en az 4000 saat izlenme ve 1000 takipçi elde etmeniz gerekiyor.

 • Video yüklerken reklamlar ile parasallaştırma “Monetize with Ads” seçeneğini seçin.
 • Eğer daha önce yüklediğiniz bir videoda bu özelliği açmak istiyorsanız Video yöneticisine gelip istediğiniz videonun yanına gelip “$” işaretine tıklayın ve reklamlar ile parasallaştırma kutusunu işaretleyin.
AdSense üyeliği edinin.


6. Google AdSense’i kurun.

AdSense web sitesinden ücretsiz olarak AdSense edinebilirsiniz. Yeni hesap oluşturmaya tıklayın ve 18 yaşından büyük olmak gerektiğini unutmayın. Eğer yaşınız daha küçük ise bir yetişkinden yardım isteyerek hesap açabilirsiniz.

 • Parayı alabilmek için iki seçenek bulunuyor ya PayPal hesabınız olmalı ya da geçerli bir e mail adresi ile birlikte bir banka hesabınız olmalı. Fakat Ne yazık ki ülkemizde PayPal seçeneği bulunmuyor. Yani banka hesabı ile halletmelisiniz bu adımı. Hesabınız incelendikçe ve reklamlar tık aldıkça paranız birikmeye başlayacaktır.
İstatistiklerinizi inceleyin.

7. Gidişatınızı sürekli kontrol edin.

Video yüklediğiniz andan itibaren parasallaştırma aktif edilip izlenmeler geldikçe Google sizin için istatistik tutmaya başlayacaktır. Bunları İstatistikler veya “Analytics” sekmesinden kontrol edebilirsiniz.Bu sayede tahmini kazancı , reklam performansı, izlenme sayısı gibi birçok istatistiği takip edebilirsiniz.

 • Bu araçları kullanarak videolarınızın izleyici ile nasıl etkileşime girdiğini görebilirsiniz. Gidişatınıza göre içeriğinizi veya hedef kitlenizi değiştirme yoluna gidebilirsiniz. İzleyicileri daha çok etkileyen video içeriklerini tahlil edebilirsiniz.

YouTube aracılığı ile para kazanmaya başlayabilirsiniz artık. İlk aşamada buradaki adımları izlemeniz sizin için yeterli olacaktır. Daha sonra profesyonel seviyeye geldiğinizde artık ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz “Android Telefon Nasıl Hızlandırılır?” başlıklı yazımızı da beğenebilirsiniz.

Yeni gelecek Youtube Premium hizmetinin özelliklerini buradan inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar