Kapat
Teknoloji 56 0

İndiksiyon Akımı Nedir?

Elektrik elektronik teknolojisi alanında karşımıza çıkan tekniker, teknisyen ve mühendislik alanlarında hizmet verenler tarafından iyi olarak bilinen indüksiyon akımı elektrik üretiminde kullanılan teknolojidir.

İndüksiyon Nedir? 

Elektrik kaynak olmadan mıknatıs yardımı ile manyetik alan oluşturularak oluşturulan akıma indüksiyon akımı (indükleme) denir. Elektrik ileten bir telden elektriksel akım geçtiğinde manyetik alan meydana gelir. Bu manyetik alanda elektrik akımı geçer. Elektriksel akımın geçiş yapabilmesi içinde maddenin en küçük yapı birimi olan atom etrafında bir yörüngede olan elektronların itiş gücü ile hareket etmeleri gerekir. Elektronların hareketi mıknatıs içinde bulunan manyetik alan yardımı ile olur. Bir iletken telde kaynak (üreteç) olmadan geçen akıma indüksiyon denir. Bir bobin iletken tellerden meydana gelir bobinden ne kadar çok iletken varsa, akım buna bağlı olarak yükselir.

İndüksiyon Akımı Özellikleri 

İndüksiyon akımının meydana gelmesi bazı durumlara bağlıdır. Bobinden geçen iletken manyetik ortam güç çizgileri sayısının devamlı değişmesi ile oluşur. İndüksiyon akımı mıknatıs ve bobinin sayesinde oluşur. Mıknatıs ve bobinin durması demek indüksiyon akımının da iletken Telden geçmemesi demektir. Bu akışın daimi devam etmesi için kuvvet çizgilerinin sürekli değişmesi gerekir. İndüksiyon akımı çift akımdır. Bobine mıknatıs girerek akım bir yönlü oluşur ve mıknatıs bobinden çıktığı anda akım ters yönlü oluşur. Mıknatıs bobine girerken kutup değişikliği olursa akımda buna bağlı yön değişikliğine gider. İndüksiyon akımının gücü sürekli değişir bunun sebebi kuvvet çizgilerinin sürekli değişim göstermesidir.

ArifEmre {ArifEmre}

Yakında Burada...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir