Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 456 0

Yaza Girerken Bilimsel Zayıflayın

Yaz yine yaklaştı ve herkesi yine fit görünüm telaşı sardı. Bu durumda sağlıksız ve alelacele yapılan diyetler insan psikolojisine ve fizyolojik sağlığa büyük oranda etki ediyor. Sağlıklı kilo vermek adımları tam olarak burada devreye giriyor.


Azaltmanız gereken ilk şeyler şeker ve tuzdur. Şekerin sağlıksızlığı özellikle yakın zamanda yaygınlaşan ve hazır gıdalarda çokça bulunan glikoz şurubuyla daha vahim bir hal almıştır. Tuz ise, vücutta su tutması bakımından sağlıklı kilo vermek aşamasında sizi olumsuz olarak etkileyecektir.

Sağlıklı kilo verme yöntemleri
Kaliteli bir vücut ne yediğinize bağlıdır.

Aç kalmak bir diyet değil adeta bir cinayettir. Klasik olan “ihtiyaç duyduğundan daha az kalori al” önermesi hem kaliteli ve fakat hem de yavaş bir diyet yöntemidir. Bu noktada spor ile birlikte yapılan diyetler daha hızlı ve sağlıklı sonuç almanızı sağlayacaktır. Spor derken genel olarak salonda yapılan fittness tarzı sporlar akla gelmektedir. Fakat bu tarz sporlar çoğu zaman vakit harcamaktan öteye gitmemektedir.

Daha kaliteli ve gerçekten efor gerektiren özellikle vücut ağırlığınızı kullanabileceğiniz ve çoğu zaman yerçekimine karşı yapılan sporlar hem daha etkili ve hem de daha sağlıklıdır. Günümüzde çoğu yerde evimize çok yakın bir yüzme havuzu bulmak o kadar da zor değil.

Gerçekçi bir spor size hedeflediğiniz zamanda ideal kilonuza ulaşmanızı sağlamayabilir. İster kilo almak isteyin ister kilo vermek ideal kilonuza ulaşamasanız bile görüntünüz gerçekten fit olacaktır. Zaten fit olmak demek belli standart kilolarda olmak demek değildir. Kilonuzu ne kadar taşıyabiliyorsunuz? Duruşunuz ne kadar dik? Vücut ölçüleriniz birbirleriyle ne kadar orantılı? Bu sorular kilo farkı yaşamadan da sizin fit olmanızı belirleyebilecektir.

Bu anlamda sağlıklı bir vücuda sahip olmak moda endüstrisisinin belirlediği kilolarla veya vücut ölçüleriyle belirlenemez. Ölçüleriniz ne kadar orantılıysa o kadar sağlıklısınız demektir. Bu da sizi gören insanların bilinçaltına sizin sağlıklı olduğunuz mesajını anında vermektedir. Siz siz olun sağlıklı kilo verme yerine diğer sağlıksız yöntemleri tercih etmeyin ve ölçülerinizle mutlu olmaya bakın. En sağlıklı yöntem kesinlikle fizyolojik ve psikolojik etkenlerin ortak hesaplanmasıyla bulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar