Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 748 0

Uzaya Hangi Hayvanlar Gönderildi ?

Bilim insanları, uzaya gitmeden önce bunun canlı sağlığı açısından etkilerini teorik olarak biliyorlardı. Tabi ki bunu bir de deneyimlemek lazımdı. Burada deneysel olarak insan göndermek çok riskliydi. Bu noktada hayvan dostlarımız devreye girdi ve insanlıktan bile önce uzay boşluğuna seyahat ettiler. İşte sınırları aşmamıza öncülük eden bu hayvanlar. Uzaya hangi hayvanlar gönderildi.


Sinekler

Uzaya gönderilen sinekler
Uzayda Meyve Sinekleri

1942 yılında, o zamanlar Alman Yönetiminde olan Nazi’ler uzaya bir roket fırlattılar. Bunlar rokette mahsur kalmıştı. Daha sonra atmosferin 100 km kadar dışına çıktıktan sonra paraşütle sağ salim geri döndüler.

Denizanası

Uzaya denizanası gönderildi.
Uzayda denizanaları yaşayabilir mi?

Denizanaları neden uzaya gönderilir diyorsanız burada hayvanlar ile insanların ortak özellikleri devreye giriyor. Denizanaları da tıpkı insanlar gibi kendini yer çekimine göre konumlandırır. Hatta bu astronot denizanaları Dünya’ya döndüklerinde normal yer çekiminde yüzemediler.

Köpekler

Uzaya giden köpek görseli
Uzaya Giden Köpek

Köpekleri uzaya gönderme fikri ilk olarak Ruslardan çıkmıştır. 1950’lerde gönderilen köpeklerin insanlarla ortak özelliği ise stresle başa çıkabilme yeteneği olduğu düşünülüyor.

Kediler

Uzay kedisi gazete haberi
Uzay kedisi canlı döndü

Bu sevimli dostlarımızı uzaya gönderme fikri ise Fransızlara ait. 1963’te gönderilen Felicette isimli kedi uzay seyahatini beynindeki elektrotlarla yaptı. Bu elektrotlardan alınan veriler Dünya’ya gönderilerek tepkileri değerlendirildi.

Kaplumbağa

kaplumbağa ve uzay yolculuğu
Kaplumbağa ve uzay yolculuğu

Kaplumbağalar derin uzay diye anılan noktaya ilk seyahat eden canlılardır. Derin uzay atmosferin hemen dışı olmayan uzay anlamına gelmektedir. 1968’de uzaya giden kaplumbağalar ay etrafında tam tur dönerek Dünya’ya geri ulaştılar. Kaplumbağalar bu yolculuğun ardından hayatta kalınabileceğini gösterdiler.

Hamamböcekleri

Uzaya giden hamamböceği
Uzaya Giden Hamamböceği

Uzayda doğan hamamböcekleri diğerlerine kıyasla daha çabuk büyür, daha hızlı hareket edebilir. Böylece yeni bir böcek türü ortaya çıkabilir gibi gözüküyor. Bu anlamda en iyi adaptasyonu hamamböcekleri gerçekleştiriyor.

Fareler

Fare görseli
Uzaya neden fare gönderildi?

Yıllardır insan metabolizmasıyla benzerliği yüzünden fareler birçok alanda kobay olarak kullanılmakta. Uzay maceramızın başlarından beri ve hala bugün bile fareler uzaya seyahat edebilmekte. Son dönemlerde yapılan araştırmalarda uzaya gidip gelen farelerde karaciğer rahatsızlıkları ortaya çıktığı görüldü. İnsanları Mars’a gönderme konusunda da fareler üzerindeki araştırmalar temel taşı teşkil etmektedir.

Gekolar

Kertenkele (geko) görseli
Kertenkele (Geko)

Rus bilim insanları yerçekimsiz ortamın üremeye etkisini araştırmak için kertenkeleleri uzaya göndermişlerdir. Bu hayvanlar uzaydayken havada süzülen nesnelerle oynuyordu. Sürüngenler arasında yaygın olmayan bu durum hala gizemini korumaktadır.

Maymunlar

uzaya giden maymun
Uzaya giden maymun

İlk uzaya giden maymun 1949 yılında Albert adlı maymundur. Bu yılda gönderilen 2 maymun da hayatta kalarak dönmeyi başardılar. Şimdiye kadar toplamda 32 maymun uzay yolculuğuna çıkmıştır.

Sıçanlar

Sıçan görseli
Sıçanlar

Fizyolojik olarak bu kemirgenler bize en çok benzeyen hayvanlardır. Bu yüzden defalarca uzay yolculuklarına çıktılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar