Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Sağlık 670 2

Elektronik Sigara Yararlı Mı Zararlı Mı?

Genellikle sigarayı bırakmak isteyip de bırakamayan kişilerin başvurdukları bir yöntem olan elektronik sigara kullanmak, sanıldığı kadar masum mudur? Teknik olarak herhangi bir zararı olmamasına karşın, özellikle içinde bulunan likitten dolayı bazı durumlarda zararlı olabilmektedir. Orijinal olmayan elektronik sigaralar ise doğrudan insan sağlığına zarar vermektedir. Sigarayı bırakma konusunda elektronik sigaralar oldukça faydalıdır fakat dikkat edilmediği ve orijinal olmayan bir ürün kullanıldığında ciddi zararlar içermektedir.


 

Gerçek ve kaliteli ürünlerin kullanılması durumunda sigara bırakma iki aşamalı olarak gerçekleşmektedir. Sigaraya olan bağımlılığın fizyolojik ve psikolojik etkilerinin ortadan kaldırılmasını amaçlayan elektronik sigaralar, orijinal bir sigara tadı vermektedir fakat içerisinde oldukça az miktarda nikotin bulunmaktadır. Elektronik sigaraların avantajları, orijinal bir ürün olması halinde, herhangi bir şekilde bozulmamasıdır. Yani uzun süre makine kullanılabilir. Ancak filtre ve kitlerinin belirli aralıklar ile değiştirilmesi gerekmektedir.

 

Elektronik sigaraların kullanılma amacı, fiyatının sigaraya göre daha uygun olması ve sigaradan daha az zararlı olduğu düşünülmesidir. Ancak unutulmaması gereken, elektronik sigaraların keyfi olarak sürekli kullanıma uygun olmadığıdır. Elektronik sigaralar tüm zararlarına rağmen kullanılıyorsa bile, yalnızca sigara bırakma sürecini kolaylaştırmak amacı ile kullanılmalıdır ve yavaş yavaş nikotin seviyesi düşürülerek bir süre sonra kullanımı tamamen bırakılmalıdır.

 

           Elektronik sigaranın zararları arasında insan sağlığını en fazla tehdit eden, kanserojen madde içermesidir. Uzmanlar tarafından elektronik sigaraların likitleri içerisinde kanserojen madde olduğu bilinen, tütün içerisinde yer alan nitrosamine içeriğine sahip olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda myosmine, anabasine, beta nikotryine de bulunduğu tespit edilen elektronik sigara likitleri sağlığı ciddi anlamda tehdit etmektedir. Ayrıca içeriği belirlenmemiş olan likit kullanımı nikotin zehirlenmelerine de yol açmaktadır. Bu yüzden sigara bırakma aşamasında elektronik sigara kullanmak, daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Fakat içeriği belli olan ve uzmanların denetiminden geçmiş olan likitler, karşılaşılabilecek sorunları en aza indirmektedir.

 

Kullanmaya başlarken ise en düşük nikotin seviyesinden başlanmalı, zamanla sıfıra indirilerek kullanılmalı ve kısa bir süre sonra kullanımına tamamen son verilmelidir. İçerisinde bulunan zararlı maddelerden dolayı, uzun süreli kullanımı sigara kullanımı kadar zararlı olacaktır. Tamamen bırakılması süresi ile iki veya üç ayı geçmemelidir.

 

“Elektronik Sigara Yararlı Mı Zararlı Mı?” üzerine 2 yorum

  1. Teoman dedi ki:

    sigarayı bırakmak için nikodun bandından sonra elektronik sigaraya geçtim ama buda fayda etmedi. Halen bırakmak için türlü çabalar sarfediyorum.

  2. MutluBindalli dedi ki:

    sigarayı bıraktığımda 1 ay kadar kullandım içimi güzel ama zararları çok fazla ve sigaranın yerini tutmuyor bence ve fazlası ile sigarayı aratıyor. en iyisi birden bırakmak ve unutmaya çalışmak herşey beyinde bitiyor. bende irade yok maalesef :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar