Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Gündem 718 0

Corona’dan Korunma Yöntemleri

Aralık 2019 ‘ dan beri görülmeye başlayan ve tüm Dünya’da hızla yayılan Covid – 19 yani Corona Virüsünden korunmak için neler yapabiliriz? Corona virüs nedir ? Corona nasıl yayılır gibi sorulara bu yazı dizimizden ulaşabilirsiniz.


Öncelikle yazımız içeriğinde tüm bilgiler titiz bir araştırma sonucu elde edilmiş ve siz değerli okurlarımıza sunulmuştur.

Corona Virüs Nedir ?

Corona, SARS ve MERS grubu virüslerden bir tanesidir. Bu virüsün varlığı daha önceden bilinmekte ve hayvanlarda tespit edilmiş durumda idi. Tıpkı insan vücudunun ev sahipliği yaptı gibi hayvanlar da birçok virüs ve mikroorganizmaya ev sahipliği yapmaktadır. Fakat bunlar bulunduğu vücutta herhangi bir yan etki ve hastalık etkisi yapmamaktadır. Ancak, farklı bir türün vücuduna yerleştiğinde hastalık veya farklı yan etkileri olabilir.

Daha öncesinde yarasa ve yılanda rastlanılan bu virüsün insana geçiş öyküsü henüz bilinmemektedir. Geçiş sonrasında yayılma hızı oldukça yüksektir ancak ölüm oranı neredeyse bir grip virüsü kadar azdır. Bulaşıcılığının bu kadar fazla olması Covid – 19 ‘un ölüm sayılarını arttırmasında direk etkisi vardır.

Corona virüs Haritası
Corona Virüs Haritası

En önemli nokta ise panik yapmamak ve her zamankinden daha tedbirli olmaktır. Henüz Türkiye içerisinde yurtdışı kaynak harici virüs vakasına rastlanmamış olmakla birlikte bu durumun çok kısa sürede cereyan edebileceği endişeleri bulunmaktadır. Bunun için eğer yurtdışına hiç çıkmadıysanız alacağınız tedbirleri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Eğer yurtdışından yeni döndüyseniz ve bu konuda henüz sağlık kurumlarıyla iletişime geçmediyseniz yurtdışından yeni  gelenler için virüsten nasıl korunulur yazımızı buradan takip edebilirsiniz.

İlk Olarak Nerede Ortaya Çıktı

Covid – 19 ilk olarak 2019 Aralık sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. Kısa bir durağanlık sürecinden sonra çok hızlı bir şekilde tüm Dünya’ya yayılmıştır. Merkezi Wuhan olan virüsün Çin hükümeti tarafından alınan radikal tedbirler sayesinde bu bölgede şu sıralarda yeni enfeksiyonlar çok azalmıştır. Bu noktada Dünya Sağlık Örgütünün de açıkladığı gibi, virüsün merkezi artık Avrupa’dır.

Hali hazırda ülkemizde bulunan ilk vaka da Avrupa’dan Türkiye’ye seyahat eden bir vatandaşımız ve ailesinde görülmüştür. Kendisi ve tüm çevresi en kısa sürede karantinaya alınmış ve Sağlık Bakanımız sayın Fahrettin Koca’nın aldığı tedbirler ve yoğun çalışmaları sayesinde yayılımı en aza indirilmiştir. Şu sıralar tüm sağlık personelimiz takdire şayan bir özveriyle çalışmış ve hiçbirinde enfeksiyona rastlanmamıştır.

Sağlıkla Kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar