Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Gündem 340 0

Corona Virüs Korunma Yöntemleri

Eğer son birkaç ay içerisinde yurtdışına çıkmadıysanız ve henüz hastalık belirtileri göstermiyorsanız alınacak önlemler aslında çok basit. Yaptığımız bazı bilinçdışı hareketleri bilinçli halde yapmamaya özen göstermek bile başlı başına yeterli hale gelecektir.


Ellerimizi Temiz Tutalım

Toplum olarak temizlik asırlardır bizim en önemli özelliklerimizden. Bununla birlikte alınacak birkaç ek önlem bizi virüsten tamamıyla izole edecektir. Ellerimizi sık sık dirseklere kadar ve en az 20 saniye yıkamak, temas ettiğimiz yerlerde bulunan virüslerden bizi koruyacaktır.

Ağzımızı Nemli Tutalım

Su İçmek
Su İçmek İyi Gelir

Covid – 19 virüsü ciğerlere tutunduğunda gerçekten tehlikeli bir alıyor. Eğer herhangi bir şekilde ağzımıza virüs teması olduysa su içerek bunu midemiz aracılığıyla etkisiz hale getirebiliriz. Ayrıca su içmek, bağışıklık sistemimizin çalışmasına yardım edecek ve hastalıktan hızlıca kurtulmamızı sağlayacaktır.

Tırnaklarımızı Keselim

Virüsler yapı olarak herhangi bir mikroorganizmayla birleşmediği sürece cansız gibi hareket ederler ve temizlenmeye müsait olmayan kuytu köşelerde sessizce bir canlı doku beklerler. Bu da uzun tırnak aralarının virüs yuvalanması için harika bir yer olduğunu gösterir.

Kalabalık Ortamlardan Kaçınalım ve Ortamları Havalandıralım

Mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan kaçınmak, sizi virüsten korumak için harika bir yöntemdir. Enfekte bir hasta eğer bir ortamda havaya kendi partikülleriyle birlikte virüs saçmışsa, bu partiküller havada 1 – 4 saat arasında asılı kalmaktadır. Kalabalık ortamlardan kaçınamıyorsak bu ortamların sürekli havalandırılabilir olduğundan emin olmamız gerekir.

Dezenfektan veya Kolonya Kullanalım

Dezenfektan Kullanımı
Dezenfektan Kullanımı

Virüsün hem size ve hem de sizden başkalarına bulaşmasını önlemek için eczaneden temin edilebilen bir dezenfektan veya en az 80 derece alkol barındıran bir kolonya ile mümkün olduğunca ellerimizi dezenfekte etmeye çalışalım.

Ellerimize Hakim Olalım

Gün içerisinde bilinçsiz olarak ellerimizi yüzlerce kez yüzümüze değdiriyoruz. Bu alışkanlığımızı bilinçli olarak azaltmak ve mümkünse bu süreçte tamamen terk etmek gerekiyor.

Sosyal ortamlarımıza Ara Verelim

Özellikle sosyalleşmekten bu zamanlarda kaçınalım ve kimseyle tokalaşmayalım. Temizlikte çok hassas bir toplum olduğumuz doğru ama samimiyet konusunda da bir o kadar ileri seviyedeyiz. Sarılma ve öpüşmelerimizi salgın bitimine kadar erteleyelim.

Tokalaşmayalım
Tokalaşmayalım

Unutmayın Virüsler kendi başlarına hareket edemezler. Bakteriler gibi sürekli yaşam belirtisi gösteren organizmalar değildir. Virüsleri biz yayarız veya izole ederiz.

Sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar