Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Pratik Bilgi 2.898 0

Kirli Elektronik Devreler Nasıl Temizlenir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektronik devreler hızla hayatımıza girmiş durumdalar. Günümüzde her evde onlarca elektronik cihaz bulunmakta ve bunların arasında saatlerce kullandıklarımız da olmaktadır. Sıklıkla kullanılan elektronik cihazların kötü kullanıma bağlı olarak arızalanmaları kaçınılmaz olmuştur.

Her ne kadar kötü kullanıma bağlı olarak arızalanmalardan bahsetmişsek de, bazen çok titizlikle kullandığımız elektronik cihazların ufak ama can sıkan kazalara kurban gitmemesi elde değil. Örneğin her gün kullandığımız, elimizin altında olan televizyon kumandası, cep telefonu veya dizüstü bilgisayar gibi cihazlarımızın üzerine kazayla sıvı dökülmesi büyük bir problem olabilir. Bu kazaya maruz kalan cihaz, sökülüp kurutulsa bile, metal parçalarının veya elektronik devrelerinin oksitlenmesi ve arızaya sebebiyet vermesi muhtemeldir. Cihazlar kazaya kurban gitmeseler bile, ortama bağlı olarak nemden oksitlenmeler, çok kullanım sonucu cihazlarda kirlenmeler de arızalara yol açabilir.


Kirli elektronik devreler nasıl temizlenir?

Elektronik devrenin üzerinde oluşan kir tortusu, devreye zarar verilmeden hafif nemli bir bezle silindikten sonra, eğer devrelerde oksitlenme var ise; yapı marketlerinden temin edebileceğiniz selülozik tiner ile oksitlenmeleri temizleyebilirsiniz. Devreye zarar vereceği endişesi yaşayabilirsiniz ancak normal tiner değil, selülozik tiner olmasına çok dikkat ediniz.

Küçük bir boya fırçası yardımıyla oksitlenen elektronik devrelerin üzerine selülozik tineri yavaşça sürünüz. Çok kısa bir süre geçtikten sonra oksitlenmelerin ortadan kalktığını göreceksiniz, tiner uçucu bir madde olduğu için silinmesine gerek dahi kalmayacaktır. Bu yöntemi; cep telefonu devresi, bilgisayar ana kartı, akü-pil, kumanda vb. elektronik devre kullanan her cihazda kullanmak mümkündür.

Arızalanan veya artık eskisi gibi düzgün çalışmayan elektronik cihazlarınızı, büyük tamir bedelleri ödemeden evde kendiniz ufak müdahalelerle tekrar eskisi gibi işlevini yerine getiren cihazlar haline dönüştürebilirsiniz. Yine de el yatkınlığınız yok ise bir bilenden yardım almanız tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar