Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 448 0

Su Temas Eden Cep Telefon Tamiri Nasıl Yapılır ?

Cep telefonları için en büyük risklerden biri suyla temas etmesi. Telefonun suya düşmesi veya üzerine su dökülmesi durumunda, hem bilgilerinizi hem cihazınızı kurtarmanız için yapmanız gerekenleri sizlere açıklıyoruz.


Öncelikle;

Cİhazı açmayın.

Sarja takmayın.

Asla herhangi bir tuşa basmayın.

Sallamayın vurmayın üflemeyin.

Yapmanız Gerekenler

1 – Suya temas ettiği sırada telefonunuz açık durumda ise kapadın.

2 – SIM ve microSD kartlarınızı çıkarın.

3 – Bataryası çıkarabilir modellerden biri ise arka kapağını açıp bataryayı çıkarın. Fakat yeni model telefonların çoğunun kapağı açılmıyor. Böyle bir telefonunuz varsa ayırmaya çalışmadan bir tamirciye götürün.

4 – Telefonunuzu kurulamak için kuru bir bez veya kağıt havlu kullanın. Sıvının etrafa yayılmasından kaçının çünkü bu, telefonun açıklıklarına daha fazla girmesine neden olabilir. Pamuk ve kulak çubuğundan da faydalanabilirsiniz.

5 – Telefonunuz çok fazla miktarda suya maruz kaldıysa, ulaşılması zor bölüm ve aralıklarda sıkışan suyu dikkatlice çekmek için bir vakum kullanabilirsiniz. Bunu yapmadan önce microSD kart, SIM kart ve batarya gibi küçük parçaları çıkarmış olduğunuzdan emin olun.

6 – Pirinç Dolu Torbaya Gömün

Telefonu, çiğ pirinç dolu bir kilitli torbaya gömün. Pirinç sıvıyı emmek için harika bir çözüm. Bu pirincin hava almayan bir kilitli poşet veya saklama kabının içinde olması da önemli. Kıyafet ve cihaz kutularından çıkan minik torbaları bilirsiniz. İçinde slika jel adı verilen nem emici özellikli bir madde bulunuyor. Sakar olduğunuzu düşünüyorsanız evinizde bundan bulundurmalısınız. Şayet elinizin altında yoksa almak için hiç zaman kaybetmeyin, derhal pirince gömün!

7 – Telefonunuzu pirinç içinde en az 48 saat kurumaya bırakın. Kuruma süreci dolmadan telefonunuzu çalıştırmayın. Bu sırada farklı bir yedek telefon kullanabilirsiniz.

8 – İki gün dolduktan sonra telefonu pirinçten çıkarın. Cihazınızı şarja takıp yüzde yüz dolmasını bekleyin. Sonra açın. Büyük ihtimalle çalışıyor olacaktır.

9 – Şayet telefonunuz açılmazsa pili veya önemli başka donanımları zarar görmüş olabilir. Akıllı telefonunuzu bir uzman tarafından kontrol edilmesi için yetkili servise veya bir tamirciye götürmeniz gerekecek.

10 – Akıllı telefonunuz açıksa ve olması gerektiği gibi çalışıyorsa, sıra dışı bir şey fark edip etmediğinizi görmek için önümüzdeki birkaç gün boyunca hala dikkat etmelisiniz. Hoparlörleri ve mikrofonu kontrol etmek ve dokunmatik ekranın gerektiği gibi yanıt vermesini sağlamak için birini arayıp müzik çalabilir, ekran üzerinde denemeler yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar