Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Gündem 555 0

WhatsApp Kriptolu Mesaj Sınıfta Kaldı

WhatsApp’ın getirmiş olduğu kriptolu şifrelemeyi sizlere anlatmaya çalışmıştık kişiler arasında yapılan konuşmalar şifreleniyor başkaların bu konuşmaları okuması mümkün olmuyordu daha önce yazmış olduğumuz yazıyı okumadıysanız WhatsApp Kriptolu Mesaj Dönemi  bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz.


WhatsApp uygulamasına gelmiş olan kriptolu mesaj güvenli denilmişti ama WhatsApp uygulaması çevrim içi iken yaptığı şifrelemede oluşturduğu şifreyi çevrim dışı durumda da oluşturuyor.

The Guardian da verilen habere göre WhatsApp, genelde uçtan uca şifreleme yaparken şifreyi sadece çevrimiçiyken üretmesi gerekliydi ancak çevrimdışı kullanıcılar da mesaj yazdığında şifre üretiyor.

WhatsApp genelde gizliliğini önemsemeyen kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. İletilerinin gizliliği hakkında endişelelenlerise WhatsApp yerine iMessage’ı kullanıyorlar.

WhatsApp bu şifreleme uygulamasındaki şifrelere ulaşabildiği için kısa bir sürede şifreleri kırıp attığımız mesajlara ulaşabilir. Ayrıca şifrelere ulaşabilen diğer kişiler de şifrelerden yazılan mesajları kolaylıkla görebilir.

Şirket, WhatsApp’ı satın aldığında zaten kullanıcılardan veri toplamak için harekete geçmişti birde böyle bir şey gün yüzüne çıkınca kısacası şuan WhatsApp’da bahsedilen uçtan uca şifreleme denildiği kadar güvenli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar