Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Gündem 411 0

Ücretsiz Risk Raporu ve Kullanımı

E-Devlet, her geçen gün hizmet alanına yenilerini ekliyor, yeni hizmete giricek uygulama Risk Raporu.


Peki nedir bu Risk Raporu ?

İnternet E-Devlet üzerinden ücret ödemeden kredi limiti, çek bilgilerini , banka ve finansal kuruluşlardan kullandığı bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve kredi kartı limitlerini, vadelerine göre borç bilgilerini ve ödenmemiş olan faiz, komisyon bilgilerine ulaşabileceğiz.Konu ile ilgili açıklama Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan geldi. Oktay, “Bürokrasinin Azaltılması ve e-Devlet Toplantısı”nda bir durum değerlendirmesi yaptı.

Vatandaşın hayatını kolaylaştıracak yeni hizmetleri E-Devlet’e entegre etmek için çalışmaların sürdürüldüğünü söyleyen Oktay, aynı zamanda vatandaşa, kuruma ve devlete katma değer sağlamayan hizmetlerin de sona erdirildiğini açıkladı.

Ücret ödeyerek alınan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu, artık ücretsiz olarak alınabilecek. İnternetten kısa sürede alınabilen raporun tabiki bir süresi var. Bir kişi ayda yalnızca bir kez bu belgeye ücretsiz olarak ulaşabiliyor.

Oktay açıklamasında “Vatandaşımız, bu hizmet ile evinde, internet üzerinden ücret ödemeden banka ve finansal kuruluşlardan kullandığı bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve kredi kartı limitlerini, vadelerine göre borç bilgilerini ve ödenmemiş olan faiz, komisyon bilgilerini görebilecek” dedi.

Söz konusu raporda borç bilgileri banka ve finansal kuruluş bazında yer alacak.

Vatandaş ödenmemiş faiz ve komisyonlarını, tüm borçları ile topladığında toplam borcuna ulaşabilecek. Ayrıca son 10 yılda banka ve finansal kuruluşlar tarafından yasal takibe intikal ettirilmiş açık ve kapalı durumdaki borçlarını da görülebilecek.

Bu hizmet nasıl kullanılıyor?

Öncelikle TC kimlik numaranız ve şifrenizle birlikte e-Devlet‘e giriş yapmamız gerekiyor.

Daha sonra karşınıza çıkacak ana sayfadaki arama kısmına “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazarak hizmetize erişim sağlıyoruz.


Arama kısmından hizmete giriş yaptığınızda karşınıza “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” ve “Çek Bilgileri” olarak iki farklı seçenek çıkacak. Bu seçeneklerden birini seçip, ardından hemen altta bulunan butona basıp bir sonraki adıma geçebilirsiniz.


Açılan bu sayfada hizmetle ilgili bazı bilgiler ve sağ üstteki bir talep butonu yer alacak. Gereken bilgiyi edindikten sonra butona tıklayarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Diğer hizmetlerin aksine bu rapor anında size ulaşmıyor. Raporun düzenlenmesi için belli bir süre beklemeniz gerekiyor ve işlem tamamlandığında SMS ile bilgilendiriliyorsunuz.

Unutmadan tekrar hatırlatalım; bu hizmeti ayda bir kere kullanma limiti bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar