Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 5.380 0

Popüler Site Uzantıları ve Kullanım Alanları

Site Uzantıları Nerelerde Kullanılır?


İnternetin hayatımıza girmesi ile gelişen WEB endüstrisi, gerek kurumların gerek firmaların gerekse de bireysel kitlenin odak noktası haline gelmiştir. İstenilen içeriğe en kısa ve en etkili şekilde ulaşılmasını sağlayan web siteleri içerikleri bakımından farklı uzantılar alır. Web sitelerinin içeriklerine göre site uzantıları nerelerde kullanılır?

GOV

www.siteadı.gov.tr şeklinde alan adına sahip bir web sitesi hükümet kurumlarına aitliği belirtir. Devlet kurumlarının oluşturduğu sitelere gov uzantısı verilir. Günümüzde aktif olarak kullanılan www.turkiye.gov.tr ve www.sgk.gov.tr en sık kullanılan hükümet kurumları web sitelerindendir.

 

EDU

www.siteadı.edu.tr ; eğitim kuruluşlarına verilen web sitesi uzantılarıdır. Genellikle üniversite alan adlarının sonuna gelen uzantılarla, uzantıların sağlandığı üniversitelerde eğitim gören öğrencilere sağlanan e-posta adresleri bu uzantıyı alır.www.anadolu.edu.tr günümüzde en sık ziyaret edilen edu uzantılı web sitelerine örnektir.

 

ORG

www.siteadı.org adresli web siteleri ticari olmayan ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara ait uzantılardır.

www.wikipedia.org bu türdeki sitelere örnek oluşturabilir.

 

COM

www.siteadı.com adresi günümüzde en çok kullanılan site uzantısıdır. Ticari amaç güden web sitelerinin uzantısı olarak bilinir.

www.facebook.com , www.twitter.com gibi siteler bu sitelerin öncülerindendir.

 

MİL

www.siteadı.mil uzantılı siteler askeri kuruluşlara verilen sitelerdir.

www.navy.mil Amerika Birleşik Devletleri’nin ordusuna ait internet sitesidir.

 

NET

www.siteadı.net uzantılı siteler servis sunucularına verilen site uzantılarıdır.

www.kariyer.net ve www.asp.net internette servis sağlayıcısı görevini üstlenen sitelerden bazılarıdır.

 

AC

www.siteadı.ac ; akademik kuruluşlara verilen site uzantısıdır. Kimi ülkelerde edu uzantısı yerine kullanıldığı sıkça görüşmüştür. Çok yaygın olarak kullanılmasa da www.nick.ac bu uzantıyı kullanan sitelerden biridir.

 

INT

www.siteadı.int uzantısına sahip siteler uluslararası organizasyonlara ve kuruluşlara verilir.

www.who.int World Health Organisation yani Dünya Sağlık Örgütü’nün uluslararası sitesidir.

 

FTP

www.siteadı.ftp uzantılı siteler FTP arşiv siteleridir.

En yaygın olarak kullanılan site uzantıları bu şekilde olmakla birlikte bu eklerin yanlarına ait oldukları ülkelerin uzantısıda gelebilmektedir. Örneğin gov.tr (Türkiye) ,ac.uk(ingiltere),hokudai.ac.jp(Japonya) ..

 

Bunların yanı sıra .arts (Sanat ve kültür siteleri) , .firm(Ticari firmalar) , .info(Bilgi servisi siteleri) , .nom(Kişisel domainler) , .rec(Eğlence siteleri) , .stor(Alışveriş siteleri) , gibi uzantılara rastlamanız mümkündür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar