Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 110 0

Kullanıcı Dostu Site Tasarımı

            Genel olarak insanlar için ilk sırada hız gelir. Konusu ne olursa olsun sonuca hızlı ulaşmak isterler. İnternette de durum bundan farklı değildir. Bir site tasarlarken o sitede bulunan kişiye aradığı şeyi en hızlı verebilmek önemlidir. SEO ile içeriğe hızlı ulaşma sağlanabilir. Site tasarlarken geniş bir araştırma yapmak gereklidir.

Kullanıcı Profili 

Öncelikle bu site hangi kullanıcılara hitap edecek onun bilinmesi gereklidir. Bir şirket için mi, eğlence için mi yoksa eğitim amaçlı bir site mi olacağının bilinmesi gereklidir.

Renkler

Sitenin renkleri kullanıcının uzun süre o sitede kalması için önemlidir. Canlı renkler tercih edildiği takdirde insanlar o sitede daha çok vakit geçireceklerdir. Ancak burada sitenin ne amaçla tasarlandığının da önemi vardır. Önemli olan nokta ise amaca uygun renkler kullanmaktır.

Animasyonlar ve Videolar

Siteyi tasarlarken gerekli yerlere çeşitli animasyon ve video eklemek kullanıcıların ilgisini çekmektedir.

Reklam

Reklamlar da kullanıcıların muzdarip olduğu noktalardandır. Sitede çok fazla reklam olması kullanıcıların canını sıkmakta ve o siteyi tercih etmeme sebeplerinden birisidir. Örneğin bir film sitesinde kullanıcıya filmi göstermek yerine ona reklam izlettirmeye çalışmak kullanıcıyı sıkmakta ve siteyi terk etmesine neden olmaktadır. Bu yüzden site tasarlarken reklamların ya sitenin amacına uygun olması gerekmekte ya da sitenin içeriğini bastırmaması gerekmektedir.

Site tasarlamaya başlamadan önce Kullanıcıların bilgisini almak için ve onlara uygun bir site tasarlamak için anket hazırlamak yararlı olmaktadır. Çünkü kullanıcıların ne istediğini bilmek onlara daha uygun içerik, daha uygun görsellik ve o sitede aradığı şeylere daha hızlı ulaşmasını sağlar. Bu nedenle site tasarlarken önce bir anket yapmalı ve kullanıcı profilini çıkarttıktan sonra uygun animasyonlar, renk düzenleri ve videolar eklenerek kullanıcıya hitap eden bir site oluşturulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar