Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 1.209 2

Kodlama Bilmeden İnternet Sitesi Yapımı

Teknoloji gün geçtikçe kendisini daha da güçlendirmekte ve gelişmektedir. Üstelik artık her hangi bir site kurmak için bir kod bilgisine de gerek olmamaktadır. Herkes kolay bir şekilde kendi sitesini oluşturabilir. İster e-ticaret hizmeti vermek için ister blog yazıları yayınlamak için isterse de kişisel bilgiler herkes kendisini insanlara anlatabilecek bir site kurabilir. Hatta birbirinden değişik haberlerin yer aldığı bir site de kurulabilir. Bunun için ise sadece açık kodlu WordPress sistemini kullanmak yeterlidir. Elbette her ne kadar bir kod bilgisine sahip olunmasa da her hangi bir site kurmak adına bir takım temel bilgilere sahip olmak gerekmektedir.


 

Hosting Hizmeti

Bir site kurmak istendiği zaman ilk olarak bunun için bir sunucuya bağlı olmak gerekmektedir. Bu noktada host ya da hosting olarak bilinen sistem aslına bakılırsa başlı başına bilgisayar. Tek farkı ise her türlü donanımı olan üstün bir bilgisayar olmasıdır. Sürekli olarak internete bağlı kalabilmek ve site içerisinde her türlü işlemi yapabilmek adına bu sunucu hizmetleri yerli ya da yabancı birçok değişik firmadan 50 ile 70 TL gibi fiyatlar bütçesinde yıllık olarak satın alınabilmektedir. Eğer çok büyük bir şirket yönetimi yapılmıyor ve sadece bir internet sitesi yönetilmek isteniyor ise o zaman bu fiyatlar bünyesinde paylaşımlı bir hosting hizmeti alınabilir. Bunun anlamı ise birden fazla noktaya sunucu hizmeti aynı anda verilmektedir. Bunun küçük bir olumsuz yanı ise sunucu hizmeti daha bir sistem ile hizmet verir. Fakat zaten b tür bir hosting hizmeti bir internet sitesi adına yeterli olacaktır.

 

(Alan Adı) Domain

Hosting hizmeti aracılığı ile aslına bakılırsa bir internet sitesi kurulabilir ve bu hizmet adına yeterli gelmektedir. Fakat bu tür bir hizmet için belli bir IP adresi üzerinden herkese ulaşma olanağı sunmaktadır. Bu da hiç şüphesiz birçok değişik arama motoru üzerinden ulaşılmak istenen kişilere ya siteyi tanıtma olanağı vermemekte ya da site adına olumsuz bir izlenim yaratmaktadır. Bu yüzden Host hizmeti içerisinde IP adresi gizlenerek bir alan adı, yani domain üstünden herkesin siteye doğru ve prestijli bir şekilde ulaştırılması sağlanmaktadır. Üstelik görüldüğü gibi fiyatları da oldukça uygundur. Sadece 20 ya da 30 TL gibi bir takım fiyatlar aracılığı ile kaliteli bir alan adı oluşturularak daha kaliteli bir şekilde istenilen herkese ulaşma şansı yakalanabilir.

 

WordPress Sistemi

Bir internet sitesi kurmak isteyen fakat her hangi bir kod yazmayı bilmeyen kişiler adına hazırlanmış bir sistemler bütünüdür. Bu sayede kolay bir şekilde site kurmak mümkündür. Açık kaynak kodlu bir sistem olduğu için site içerisinde her türlü değişiklik wordpress sistemi ile basit bir şekilde yapılabilmektedir. Her hangi bir kodlama yapmaya gerek olmadan ve bu alanda yazılım uzmanı kişilerin hazırladığı eklemeler sayesinde site içerisinde rahat bir şekilde oynamalar yapılarak istenilen eklentiler konulabilir. Hazır olarak oluşturulmuş olan bu eklemeleri kullanmak son derece kolaydır. Bunun için tek yapılması gereken sürükle bırak yaparak site içerisinde her nereye konulmak isteniyor ise ortaya gerekli eklemeleri koymaktır hepsi bu.

 

Arama motorları önemlidir

İlk başlarda birçok kişi adına her hangi bir kodlama bilmeden site kurulumu yapmak biraz zor olacaktır. Fakat bu işlen için adım adım gitmek belirli bir zaman içerisinde site kurulumunun çok daha kolay olduğunu gösterecektir. Elbette tüm bu işlemlerin ardından site kurulumu tamamlandığı zaman arama motorların olmak ve üst sıraları zorlayıp daha fazla kişiye ulaşmak büyük bir önem arz etmektedir. Bu daha çok SEO, yani arama motoru optimizasyonu denir ve bir takım kuralları bulunmaktadır. Bu kurallara uyulduğu zaman ise site arama motorlarında en doğru kişi potansiyeline ulaşacaktır.

 

WordPress Kullanım Durumu

Her hangi bir kodlamaya gerek olmadan site içerisinde WordPress kullanımı büyük bir kolaylık içerisinde yapılmaktadır. Belki başlarda bu tür bir işlem zor gelebilir. Ancak zaman içerisinde hem çok daha basit bir şekilde yapılabilecek hem de kullanıldıkça keyif de alınmaya başlanacak. Üstelik bu sayede herkes kendi yaratıcı tasarımlar eşliğinde sitelerini kurabilir ve birçok kişinin ilgisine çekme şansını tüm bu hizmetler bünyesinde bulabilir.

“Kodlama Bilmeden İnternet Sitesi Yapımı” üzerine 2 yorum

  1. Ercan KIZILKOCA dedi ki:

    Çok açıklayıcı bir makale olmuş ellerinize sağlık. Daha çok bu tarz makaleleri görmek istiyoruz sitenizde.

    1. Mert dedi ki:

      Tabi elimizden geleni yaparız öncelik sizin memnuniyetiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar