Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Güvenlik 273 0

İnternet Siteleri İçin Güvenlik Taraması Var Mı?

İnternet Siteleri İçin Güvenlik Taraması Var Mı?

İNTERNETİN GÜVENLİĞİ

Siber olarak adlandırılan en büyük ve en çok zarar veren saldırılar internet yolu ile yapılmaktadır. Bu saldırılardan ne yazık ki tamamen korunmak mümkün değildir. İnternet kullanım alanının genişlemesi ve yaygınlaşması ile bu saldırılarda çeşitlilik göstermektedir. Kimi zaman evinde oyun oynayan çocuğun oynadığı oyun ile bilgisayarına virüs gelirken kimi zaman da bir ders notu ile gelmektedir.

İnternet saldırılarından tamamen korunmak mümkün olmasa da güvenlik önlemleri alınmalıdır. Bu önlemlerin en başında anti-virüs programları ile malware yazılımları gelmektedir. Bu yazılımlar bilgisayara kurulduktan itibaren düzenli dosya taramaları ile bilgisayarımız korumaktadırlar. Bu yazılımların birçoğu lisanslı olmakla birlikte deneme sürümü ile de kullanıcılara sunulmaktadır. Peki, bilgisayarımızı güvene almanın bir başka yolu nedir? İnternet sitelerini de taramadan geçirmek.

  İnternet siteleri için güvenlik taraması var mı? Vardır. Bunlar kullandığımızı bilgisayarı kötücül yazılımlardan koruyan ve güvenlik duvarımızı ihmal etmemizi engelleyen taramalardır. Bu taramalar birçok farklı yöntem ile yapılmaktadır. Bu yöntemlerin en bilineni: Google Güvenli Tarama’dır. Sitenin URL’sini google’un safebrowsing uygulamasına kopyala-yapıştır olarak ekleyip web sitenin ne kadar zararlı olup olmadığını gösteren online uygulamadır. Bu uygulamanın yanında yine online olarak; VirusTotal, URL Void, Metascan Online gibi sitelerde vardır.

Bu güvenlik taramaların amacı: virüsü bulaşmaya çalışırken bulmak ve onu engellemektir. Genellikle bulaşma aşamasında bulsa da günümüzde birçok farklı virüs vardır. Her yazılım ve uygulama farklı virüsler üzerinde çalışmaktadır. İnternet kullanımının çeşitlilik göstermesi gibi virüslerde bu kullanımlara göre çeşitlenmekte ve onu bulan yazılımlarda farklılık göstermektedirler.

Bu sebeplerle bir virüsü bulmanın en kolay yolu bilgisayara bulaşırken yakalamaktır. Bunun içinde şüphelendiğimiz ve güven vermeyen internet sitelerini güvenlik taramalarından geçirmek eğer güvenli değilse o web adresine girmemek en doğrusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar