Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Güvenlik 579 0

İnternet Bankacılığına Güvenebilir Miyim?

Müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda bankalar her geçen gün kendilerini yeniliyorlar. Bunlardan biri de internet bankacılığı alanında yaşanan gelişmeler. Teknolojiyle birlikte bankacılık işlemleri şube dışında da gerçekleştirilebiliyor. Yüksek şifrelemeli teknoloji kullanılsa da kimi müşteriler hala kendilerine şu soruyu sormakta; internet bankacılığına güvenebilir miyim?


 

İnternet Bankacılığı Nedir?

 

Banka müşterilerinin tablet, akıllı telefon ve bilgisayar üzerinden erişebildiği şubesiz bankacılık kanallarına internet bankacılığı adı verilir. İnternet bankacılığı üzerinden havale, EFT, yatırım, fatura ödeme, kredi kartı inceleme, kredi başvurusu gibi pek çok işlem yapılmaktadır. Şubelerden farkı çoğu işlemin günün her saati yapılabilmesidir. Dijital bankacılık ile şubeye gitme zorunluluğu kalktığı gibi zamandan tasarruf etme imkanı doğmuştur. Bankalar için ise şube ve personel işletme giderlerini azalttığı için maliyetlerini düşüren bir sistemdir.

 

İnternet Bankacılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

İnternet bankacılığı kullanan banka müşterileri hesap ve kartlarıyla ilgili sıkıntı yaşamamak için bir takım kurallara dikkat etmelidirler. Bunlardan en önemlisi internet bankacılığına giriş yapılacak cihazların güvenliğinden emin olunmalıdır. Sistemine virüs yazılım sızmış cihazlar, bu sorundan arındırılana kadar internet bankacılığına giriş yapılmamalıdır. Bankalar müşterilerinden sms, mail veya telefon kanalıyla bilgi talep etmezler. Bu gibi bir durumda bankanın gerekli birimiyle iletişime geçilmesi gerekmektedir. Bilgisayardan giriş yapılıyorsa, adres çubuğuna mutlaka bankanın web sitesi adresi yazılmalıdır. Girişlerde sanal klavye kullanmak ise güvenlik önlemlerinden bir diğeridir. Parola ve şifre gibi kullanıcı bilgilerinin banka personeli dahil olmak üzere kimseyle paylaşılmaması gerekmektedir.

 

Bankalar müşterilerini dolandırıcılara karşı korumak için her türlü önlemi almaya çalışırken, kullanıcıların da dikkatli olması şartı ile internet bankacılığı güvenli bir araç haline gelmektedir. Müşteriler bankalar tarafından düzenli olarak bu konular hakkında uyarılmaktadırlar. Gelişen teknoloji ile birlikte dijital bankacılık kanallarının da güvenliği ve kullanımı daha da gelişecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar