Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 617 0

S400 Son Durum

S400 nedir? S400‘ün Teknik özellikleri nelerdir? Neden Türkiye S400 konusunda bu kadar ısrarcı? S400 ve Patriot arasında ki farklar nelerdir? Tüm bu soruların cevapları yazımızda. Rus hava savunma sistemi sevkiyatında son durum ne?


Son günlerde ülke gündemine fazlasıyla etki eden Rus hava savunma sistemleri döviz kurları da konuyla yakından ilgili gözüküyor. Peki neden S400 hava savunma sistemleri hakkında bu kadar ısrar ediliyor ve Türkiye’ye yararları neler ?

Rus Hava savunma sistemi
Rus Hava Savunma Sistemi

En önemli yararlarından bir tanesi tabi ki yegane savunma sisteminden uzaklaşıp, çoklu savunma mekanizması sunuyor olmasıdır. Gelişen teknoloji ile birlikte savunma ithal ettiğiniz ülkelere karşı bu savunma sistemini kullanmanın pek de mümkün olmadığı tahmin ediliyor. Bu konuyla alakalı net bir bilgi olmamasına rağmen bu söylentinin doğruluğu ağır basıyor. Bu yüzden S400 NATO harici bir savunma sistemi olduğu için elimizde farklı bir savunma sistemi oluyor.

Buraya kadar komplo teorisyenleri ile neredeyse aynı şeyleri yazdık şimdi gelelim teknik özelliklerine;

Kısa – orta – uzun mesafe füze gönderebilme özelliklerine sahip olan S400 farklı ölçülerde kullanılan füze ile menzili arttırabiliyor. En uzak mesafe 3 bin 500 km olarak biliniyor.

Hedef irtifası yani yerden yüksekliği 30 km ye kadar olan hedefleri tam isabetle vurabiliyor. Aynı zamanda gönderilen füzelerin hızı saniyede 4,8 kilometre ve aynı anda 80 hedefi birden takip edebiliyor. Bu özellikleri sayesinde diğer birçok hava savunma sisteminden keskin özellikleriyle ayrılabiliyor.

Peki S400 hava savunma sistemleri ülkemizi ve ekonomimizi ne yönde etkileyecek? İlk etapta kur anlamında sıkıntılı zamanlar geçirmemizi bekleyen uzmanlar var fakat bu durumun uzun vadede düzeleceğini ve hatta savunma anlamında birçok ülkeden daha öteye gideceğimizi belirtiyorlar.

Savunma sistemimizle tek bir yere bağlı kalmadan daha özgüvenli bir ülke olarak hareket etmemiz çok mümkün. Bu da uzun vadede dış politika atılımlarımızı değiştirecek yönde pozitif bir etken olabilir. Hatta kendi içimizde yapabileceğimiz atılım ve yatırımların önünü de açabilecektir.

Rus hava savunma sistemi yükleme
Rus Hava Savunma Sistemi

Bu hava savunma sistemlerinin teslimatı 12 Temmuz 2019 tarihinde başladı ve kademeli olarak devam edecek. Konuyla ilgili açıklama yapan uzmanlar teslimatın 1 ay gibi bir sürede tamamlanacağını açıkladı. Tam kurulum ve aktif olarak devreye girmesi ise 2020 yılını bulacak. Bu tabi ki böylesi kapsamlı bir sistem için gayet makul bir süre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar