Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Gündem 484 0

Ohm Kanununun Açıklaması Nedir?

Ohm Kanunu Ne Zaman Ve Kim Tarafından Keşfedildi?


Elektrik ve elektronik konularındaki hesaplamalar da kullanılan Ohm kanunu ilk olarak 1827 yılında keşfedilmiştir. Alman fizikçi Georg Simon Ohm tarafından keşfedilmiş ve ismini de buradan almıştır. Özellikle elektrik devreleri konularını öğrenebilmek için Ohm kanunu mutlaka bilinmelidir.

Ohm Kanunu Nedir?

Ohm kanunu; elektrik akımında bulunan direnç, gerilim ve akım arasındaki ilişkiyi formüle döker. Ohm kanunu formülü;  V(volt)=I(amper)*R(Ohm).

Direnç Nedir?

Direnç; elektrik akımına karşı gösterilen zorluktur. Akımını sınırlandırarak bir anlamda denge sağlar. Devrelerde paralel bağlı ya da seri bağlı olmalarına göre hesaplama farklılığı vardır. Sembol olarak “R” ile gösterilir ve birimi “Ohm” dur.

Gerilim Nedir?

Gerilim; iletkenin uçları arasından akım geçmesinin sağlanmasıdır. Sembolü “V” ile gösterilir ve birimi “volt” tur.

Akım Nedir?

Akım; bir noktadan geçen yük miktarıdır. Sembolik olarak “I” ile gösterilir ve birimi amperdir.

Ohm kanunu formülünü incelediğimizde; gerilimin direnç ve akımla doğru orantılı olduğunu, akım ile direncin ters orantılı olduğunu görüyoruz. Gerilim arttıkça direnç ve akım artar. OHM kanununda devredeki değişimlerden akım etkilenir, gerilim ve direnç hiçbir değişimden etkilenmez. Direnç veya gerilim değişime uğradığı zaman orantısına uygun olarak akım da değişime uğrar.

Ohm kanunu; belirli devre elemanları için geçerli iken her devre elemanı için geçerli olduğunu söyleyemeyiz. Ayrıca Ohm kanunun geçerlilik sağlayabilmesi için sıcaklık sabit tutulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar