Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Gündem 511 0

Markaların Sosyal Medya Kullanımı

Markalarda Sosyal Medya Kullanmalı Mı?


We Are Social, Ocak 2016 yılında yaptığı araştırma sonucunda, dünyada sosyal medyayı aktif olarak kullanan kişi sayısının 2.307 milyar olduğunu açıkladı. Bu oran her geçen gün daha fazla artıyor. Sosyal medya, bireyler tarafından bu kadar çok talep görüyorken markalarda sosyal medya kullanmalı mı? Sorusu akıllara geliyor.

 

Elbette bu kadar çok insanın dahil olduğu mecralarda markalarda yer almak istemelidir ve isteyecektir. Aslında geçmişe baktığımızda büyük markaların az da olsa sosyal medyaya talebi büyüktü fakat şimdilerde sadece büyük markalar değil küçük markalarda sosyal medyanın önemini fark etti. Markalar internet sayesinde daha geniş ve doğru kitlelere ulaşabiliyorlar. Üstelik tüm bunlar geleneksel reklam yöntemlerinden çok daha düşük maliyetle yapılabiliyor.

Markalar sadece sosyal mecralara reklam verdiklerinde değil her an her yerde hedef kitlesinin kendileri hakkında konuşmalarını sağlıyorlar. Elbette bu durum markalar için hem çok güzel hem de çok zor bir durum haline geliyor. Markalar bilinirliklerini arttırırken aynı zamanda çok dikkatli olmaları gerekiyor. En ufak bir olumsuzluk büyük bir soruna dönüşebiliyor ve giderek markanın gücünü kaybetmesine neden oluyor.

 

Markalar sosyal medyayı etkin kullandıkları kadar verimli de kullanmalıdır. Hedef kitlesi ile doğru zaman ve doğru şekilde iletişime geçmelidir. Örneğin sosyal medyada tanıtımı yapılan bir ürün hakkında olumsuz yorumlara maruz kalınıyorsa mutlaka yorumu yapanlara anında dönüş yapılmalıdır.

 

Sosyal medyanın markalara en büyük katkısı ölçülebilirlik özelliğinin olmasıdır. Verilmek istenen mesaj gerçekten hedeflenen kitleye hitap ediyor mu? Bu kitlenin markaya karşı olumlu veya olumsuz düşüncesi nedir? Tüm bu sorular sayesinde daha doğru mecralarda daha doğru mesajlar verebilir.

 

Sonuç olarak sosyal medyanın markalar üzerindeki etkisi tartışmasız çok büyüktür. Eğer sosyal medya, markalar tarafından doğru bir şekilde kullanılırsa içinde bulunduğu sektörde farkını ortaya koyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar