Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Gündem 1.744 0

360 Derece Dönen Servo

Servo motorları 360 derece döndürmek istersek bu mümkün içini açıp küçük değişiklikler yaparak sizde servo motorunuz 360 derece dönen bir hale getirebilirsiniz.


Yaptığımız bu işlem sonunda servo motorumuz açı kontrol özelliğini iptal edip iki yönlü sonsuz olarak kullanmamızı sağlıyor buna dikkat etmenizi öneririm ama benim servom gibi metal bir parçayı çıkarıyorsak daha sonra tekrar takabiliriz adımları yaptığımız gibi eski haline döndürebiliriz.

Servo motorların içini kolaylıkla açabilir ve bozulduğunda tamir etmemiz kolaydır içinde dc motor ve sürücü devresi vardır.


Başlamadan önce bize gerekli malzemeleri temin etmeliyiz.

Karga burun ile çıkarmak istediğimiz parçayı çıkarabiliriz ama ben alltaki resimdeki tornavidayı kullandım vidayı üstten başka bir pense ile vurdurarak çıkardım çekip çıkarmaktan daha kolaydı.

 

 

Servomuzun dönmesini engelleyen küçük parça solda gözüken resimde dikkatinizi çekmiştir çarkın dönmesine engel olan o parça servoyu 360 derece dönmesine engel oluyor onu pense yardımıyla çekip çıkarabilir yada benim yaptığım gibi vurarak çıkarabilirsiniz dikkatli olun elinize vurmanızı istemeyiz.

 

 

 

 

Yıldız Tornavida ile servo motorumuzun altındaki 4 adet vidayı açıyoruz.

Kolaylıkla açabilirsiniz sizi zorlayacağını düşünmüyorum.

 

 

 

 

Vida delikleri ve arkası resimde gözüktüğü gibi çıkardıktan sonra vidaları kaybetmemeye dikkat edin.

 

 

 

Vidaları çıkardık ve üst kapağı dikkatli bir şekilde çıkardık çarkların yerlerine iyi bakmanızı öneririm eğer yanlışlıkla çıkarırsanız tekrar takmanız için kolaylık sağlıyacaktır kapak çıkarılmış hali resimde görüldüğü gibi solda üstünden metal parçayı çıkaracağımız çark vardı ben onu çıkardığım için şuan gözükmüyor ama çıkarması zor değil elinize aldığınızda gelir.

 

 

 

 

Ben çıkarırken zorlandım doğrusu biraz uğraştırıcı uzunda sürebilir kısada size bağlı çıkartan sonra çıkan parçayı saklamanızı öneririm çünkü yaptığımız bu işlem sonunda servo motorumuz açı kontrol özelliğini iptal edip iki yönlü sonsuz olarak kullanmamızı sağlıyor memnun kalmazsanız tekrar takabilirsiniz.

 

 

Artık 360 derece dönen bir servonuz var.

 

 

 

Ön kapağı çıkarmış çarklara ulaşmıştık şimdi ise vidaları çıkardığımız arka kapağı açıyoruz burada resimde gözüken boş yerde motorumuz var motorun yanındaki devre kartı ise motor sürücü devresi devrenin altında ise potansiyometre var onu dışarı çıkardım onunla durma hassasiyetini ayarlayabiliriz.

 

 

 

 

 

Potansiyometre’yi dışarı çıkarmak için yer ayarladım.

 

 

 

 

 

 

Yerini ayarladım ve sabitledim isteyenler yapabilir yapılmasına gerek yok.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar