Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 435 0

DAHA KOLAY İZLENECEKSİNİZ

TARAYICI GÜVENLİĞİ TÜM KULLANICILAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Chrome, Safari, Opera gibi ana akım internet tarayıcıları artık yeni versiyonları ile kullanıcılarına hiperlink denetleme özelliğimi kapatma iznini vermiyorlar. Bu, maksimum tarayıcı güvenliği arayan kullanıcılar için büyük bir dezavantaj. Bu tarayıcıların önceki versiyonlarında olan hiperlink denetleme özelliğini değiştirmeyi yeni versiyanlarda kaldırması üst düzey kullanıcıların tercihlerini etkileyeceğe benziyor.


Tarayıcı güvenliği görseli
https://www.bleepingcomputer.com/

Peki bu hiperlink denetleme nedir? Hiperlink denetleme ile tarayıcı güvenliği nasıl belirlenir? Hiperlink denetleme kullanıcıların herhangi bir web sitesi bağlantısı üzerindeki “tık”larının izini süren bir HTML standartıdır. Buna göre siz herhangi bir bağlantıya tıkaldığınızda bir yansıması da geri gönderilir.

Eğer bir hiperlink denteleme URL’si yapmak istiyorsanız normal bir HTML etiketi kullanıyorsunuz. Bunun yanına sadece ping=”[url]” değişkenini yamanız yeterlidir. Örnek olarak;

<a href="https://www.google.com/" ping= 
"https://www.teknosanal.com/pong.php">Ping Me </a>

Bu örnekte sayfadaki www.google.com bağlantısı size normal gibi görünür fakat bağlantıya tıkladığınızda www.teknosanal.com/pong.php adresine de bir “ping” gider. Siz sadece hederf URL’ yi görürsünüz. Bu durum şu demek oluyor; siz herhangi bir bağlantıya tıkladığınızda tarayıcı bir yerine iki istek gönderiyor. Ne yazık ki kaynak kodunu incelemek dışında kullanıcıların bu durumu anlamasının bir yolu yok. Sizin iradeniz dışında gönderilen istek ise artık bu istek hangi bağlantıdan geliyor ve gitmek istediği bağlantı neresi sorularını çözümlüyor. Artık Hiperlink denetleme geliştiricileri kendileri için ulaşılabilir olan bütün web trafiğinde herhangi bir tıklamanın izini rahatça sürebilir. Yukarıdaki örnekte bulunan bilgiler şu şekilde rahatça görüntülenir;

    [HTTP_PING_FROM] => https://www.teknosanal.com/ping.html
    [HTTP_PING_TO] => https://www.google.com/
    [CONTENT_TYPE] => text/ping

Firefox ve Brave daha güvenli

Yukarıda test edilen tarayıcılar dışında, Firefox bu özelliği zaten varsayılan ayar olarak kapalı tutuyor ve gelecekte de bu kararından vazgeçecek gibi görünmüyor.

hangi tarayıcılar daha güvenli?

Diğer yandan zaten gizlilik üzerine odaklanan bir tarayıcı olan Brave varsayılan olarak kapalı tuttuğu bu özelliğin kullanıcı tarafından açılmasına izin vermiyor. Eğer gizlilik sizin için önemli ise ve online olarak izlenme riskini azaltmak istiyorsanız Firefox veya Brave kullanmaya ihtiyacınız var. Bu tamamen izlenme riskini ortadan kaldırıyor mu? Tabi ki hayır. Ancak diğerlerine nazaran size daha güvenli bir kullanım sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar