Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 1.016 0

Parfüm Yapımı (Evde yapılabilir)

Parfüm yapımı konusunda araştırdığım onlarca sitede çöp diyebileceğim bilgiler var. Hiçbir sitede kimyasal yapımla alakalı bir bilgi net olarak paylaşılmamış. Kimyasalların isimlerini ve miktarlarını bu yazımızda net olarak bulacaksınız.


Parfüm yapımının birçok yöntemi olmasına rağmen, size en çok tercih edilen 3 farklı yöntem ve karışım oranlarını yazacağım. Bu yöntemler en kalitelisinden, az kalitelisine göre sıralanacaktır. Kaliteliden kasıt ise, parfümlerin kalıcı olması ve koku mesafesinden kaynaklanır.

Parfüm yapımında kullanılan malzemeler
Parfüm yapımı için damlalıklar

1. Yöntem Parfüm Yapımı (Ekstra Kalite)

Malzemeler

ESANS%18
PPG-20 METHYL GLUCOSE%3
ETİL ALKOL%79
BOYA (YETERİ KADAR)Yeteri Kadar

Burada ki esans piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz şişe esanslardır. Bu esansları koku uyumuna ve keyfinize göre karıştırıp asal esansı oluşturduktan sonra kullanıma hazır şekilde kenarda bekletiniz. Karıştırma kabınızın temiz olduğuna emin olduktan sonra bir kısım etil alkol ve PPG-20 yi homojen bir şekilde karıştırınız. Önceden hazırladığınız esans karışımını kaba ilave ediniz ve homojenlik sağlanıncaya kadar karıştırınız. Üzerine kalan etil alkolü de homojen olana kadar ekleyiniz.

Burada, PPG-20 ticari adıyla bilinen kimyasal parfümün kalıcılığını arttıracaktır. Etil alkol ise yayılımını sağlayacaktır. İstenirse daha berrak bir görüntü için karışım süzgeç kağıdı yardımıyla süzülebilir.

2. Yöntem Parfüm Yapımı (Normal Kalite)

Malzemeler

ESANS%8
PPG-20 METHYL GLUCOSE
%2
ETİL ALKOL%80
SU%10
BOYA (YETERİ KADAR)Yeteri Kadar

Yapım aşaması yukarıda ki ile aynıdır. Burada dikkat edilmesi gereken karışımın birkaç gün dinlendirilmesi gerektiğidir. Ayrıca ölçüler tamamen tabloda yazıldığı gibi olmalıdır. Aksi taktirde karışımda su ve alkol olduğu için bulanık bir görüntü elde edebilirsiniz.

3. Yöntem Parfüm Yapımı (Ekonomik)

Malzemeler

ETİL ALKOL%80
ESANS%5
PVP K-30 (POLİ VİNİL PROLİDON)%0.25
SU%15

Yapım aşaması diğer yöntemlerle aynıdır. Burada ki fark karışıma PPG-20 yerine PVP K-30 koymaktır.

Siz de kendiniz sevdiklerinize veya kendizinize çok kaliteli parfümler yapabilirsiniz. Bu yöntemler ticari amaçlarla da kullanılabileceği gibi ekonomik olma yönü ancak büyük hacimli yapımlarda ortaya çıkabilecektir.

Önemli Not: Etil alkol yerine kesinlikle metil alkol kullanmayınız. Ciltte ve deride kalıcı hasarlar bırakabilir, gözlerde körlüğe yol açabilir.

Diğer kendin yap projeleri için kategorimizi buradan ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar